Jak vybrat dětské kolo

Znáte to. Jaro klepe na dveře, a celá rodina už se těší na cyklovýlety. A vy po návštěvě sklepa s hrůzou zjistíte, že váš malý biker opět potřebuje větší kolo.

Rázem se vám začnou v hlavě honit tyto myšlenky.

  • Mám shánět kolo na bazaru, nebo pořídit nové?
  • Jsou všechna kola stejná, nebo je mezi nimi rozdíl? Tedy samozřejmě kromě toho, že jsou levnější a dražší kola.
  • Neexistuje nějaké kolo, které by dítěti vydrželo alespoň 2 až 3 roky?

Nejtěžší je ujasnit si, jaké kolo vlastně malý cyklista potřebuje.

Čeká vás výběr průměru kol (např. 16”, 20”, 24” nebo 26”), který obvykle koresponduje s výškou dítěte. Ale pozor! Nejsou všechna 20palcová kola stejná. Kromě průměru kol, koukejte i na geometrii kola. Některá 20” kola zvládne už 4leté dítě. S jinými má ale problém i 5letý zdatný kluk, protože nedosáhne na zem.

Říkají vám čísla v palcích vůbec něco? Jedná se o průměr kola (ráfku) v palcích. Dětská kola se nejčastěji vyrábějí v těchto velikostech. Jednotlivé fáze růstu dítěte se mohou překrývat, takže je ideální vždy kolo vyzkoušet.

Tabulka velikostí dětských kol

velikost kola věk dítěte výška dítěte
12" 3-4 roky 90-110 cm
16" 4-5 let 105-120 cm
20" 4-7 let 115-125 cm
24" 6-9 let 125-135 cm
26" 8-13 let 135-155 cm

To že nějaká značka vyrábí skvělá kola pro dospělé není zárukou, že jejich dětská kola budou také dobrá. Dětská kola prostě mají svá specifika a my vám ukážeme, která to jsou.

1. Hledáte lehké kolo? Dětské kolo nikdy nebude tak lehké jako váš carbonový speciál, za který jste dali 30 000 Kč. Nicméně 2 tuny by vážit nemělo. Bude-li vám někdo tvrdit, že dětské kolo jeho dítěte váží 5 kg , bude to nejspíš váha bez příslušenství a nebo kolo za 18 000 Kč. Použijte při zvažování “váhy” selský rozum.

2. Chcete kolo s přehazovačkou? Přehazovačka je k ničemu, pokud dítě nemá sílu ji ovládat. Například kolo 20” je velikostí vhodné pro děti už od 4 let. Ovšem ne každé kolo má pro tenké dětské prstíky uzpůsobené ovládání přehazovačky.

3. Nejdůležitější bezpečnostní prvek jsou brzdy. Je tedy nutné, aby vaše dítě bylo schopné brzdové páčky umáčknout. Brzdy musí chodit lehce a hladce. Fígl je i v nastavení pozice brzdových páček.

4. Výška rámu. Rám, který sahá dítěti až do rozkroku je na něj vysoký. Hledejte značky, které mají speciálně upravenou dětskou geometrii - Sníženou sedlovou trubku a zkrácenou horní rámovou trubku.

5. Délka rámu musí být úplně akorát – dítě nesmí na kole ležet, ale zároveň se nemůže kopat koleny do řidítek.

6. Větší průměr kol je pro malého cyklistu velkým plusem – lepší průjezdnost terénem, delší dojezd. Budete překvapeni, jaký pokrok udělají děti přechodem na větší průměr kol. Pozor - nesmí to ale být za cenu příliš velkého rámu.

7. Je důležitá šířka plášťů, nebo není? Úzký plášť je sice lehčí, ale zajistí dítěti potřebnou stabilitu a pohodlný průjezd terénem? Nezajistí. Proto volte raději kola se širšími plášti. Dítě se nebude bát každé nerovnosti a kamínků na štěrkové cestě. Širší pláště na dětských kolech nahradí funkci odpružené vidlice, která kolo zbytečně zvýší a přidá na váze. Odpruženou vidlici ocení až větší a těžší děti při jízdě v těžším terénu.

Přejeme vám pěkné bikerské zážitky. Pokud si pořád ještě nejste jistí , jak kolo vybrat, zavolejte nám na 607 026 556 nebo napište na info@growbikes.cz a my vám rádi poradíme.

7 věcí, kterých se vyvarovat při nákupu dětského kola

Přehled dětských kol Growbikes

Growbikes 20

20" growbikes

7 900 Kč

Detail
Growbikes 24

24" growbikes

8 900 Kč

Detail
Growbikes 6

26" growbikes

9 900 Kč

Detail
Growbikes 206 odpružené

26" growbikes - odpružené

10 900 Kč

Detail